Terapie

Aqua terapia

AQUATERAPIA A DETSKÁ MOZGOVÁ OBRNA

Pre deti a dospelých s detskou mozgovou obrnou môže vodná terapia poskytnúť fyzické a duševné výhody, ak sa poskytuje pod dohľadom certifikovaného a vyškoleného terapeuta. Vďaka riadenej terapii a pomocou detoxikačným a regeneračným vlastnostiam vody pomáha tento typ liečby podporovať fyzické funkcie.

Vztlak vody umožňuje pacientom s detskou mozgovou obrnou pohybovať sa efektívnejšie, vďaka čomu sú anaeróbne aj aeróbne cvičenia pre pacientov efektívne a bezpečné.

Objasnenie vodnej terapie

Aquaterapia, ktorá sa často označuje ako vodná terapia, zahŕňa použitie vody a odolnosť, ktorú voda poskytuje, pomáha zlepšovať fyzické funkcie a schopnosti pacienta. Lekárska komunita akceptuje túto formu terapie ako účinnú metódu znovu-naučenia a rehabilitácie tela a voda môže poskytnúť liečivé prostredie, najmä pre ľudí s detskou mozgovou obrnou. Aktivity vodnej terapie sa uskutočňujú vo vyhrievanom alebo nevyhrievanom bazéne.

Viac ako polovica telesnej hmotnosti je tvorená vodou a telesná hmotnosť a gravitácia ovplyvňujú pohyb tela. Pri vodnej terapii sú tieto faktory takmer zvrátené, pretože hmotnosť ľudského tela sa vo vode zníži približne o 90%. To dáva pacientom s detskou mozgovou obrnou schopnosť pohybovať sa vo vode spôsobom, ktorý nezaťažuje pohybový aparát, a ponúka vynikajúce prostredie pre pacientov s detskou mozgovou obrnou na zlepšenie ich fyzickej funkcie, aj keď nie sú pohybliví.

Použitie vody odlišuje vodnú terapiu od tradičnej fyzikálnej terapie, pretože ponúka detoxikačné a regeneračné vlastnosti. Tým, že pacientom ponúka vztlak, môžu bezpečne a efektívne vykonávať anaeróbne cvičenia.

Ak sa na terapiu používa teplá voda, pomáha to pri masáži väzov, svalov a kĺbov, čo môže tiež pomôcť zmierniť bolesť. Niektoré z cieľov vodnej terapie pacientov s detskou mozgovou obrnou zahŕňajú zlepšenie ich psychologického vzhľadu, zlepšenie fyzickej kontroly a funkcií a zvýšenie kvality života a nezávislosť.

Druhy vodnej terapie

Na liečbu detskej mozgovej obrny sa používa veľa rôznych cvičení a programov pre vodnú terapiu. Typ použitej liečby bude závisieť od individuálneho pacienta, jeho veku, závažnosti ochorenia, iných zdravotných problémov a aktuálnej úrovne zdatnosti.

Niektoré z rôznych druhov cvičení na vodnú terapiu, ktoré sa môžu použiť, zahŕňajú:

Vodná joga

Chôdza v hlbokej vode

Chôdza cvičenia s pomocou

Plávanie (na každej úrovni)

Pohybové cvičenia, ktoré sú založené na vode

Cvičenia na kontrolu dychu

Bilančné cvičenia pomocou flotačných zariadení

Spoločenské hry o vode

Počas vodoliečebných sedení sa môže používať veľa rôznych typov zariadení, okrem použitia bazénov. Na pomoc pri terapii sa môžu použiť závažia, flotačné zariadenia, lopty, kompresné vesty a hračky. Spolu s bezpečnými vysokokvalitnými bazénmi určenými na terapeutické sedenia sa môžu používať ľahké uchopovacie hrany, vstavané vybavenie, rebríky a bezpečnostné koľajnice.

Výhody Aqua terapie pre detskú mozgovú obrnu

Aquaterapia ponúka množstvo výhod pre pacientov s detskou mozgovou obrnou, vrátane fyzických aj duševných výhod. K výhodám vodnej terapie patrí:

Znižuje nepohodlie po relácii liečby

Znižuje napätie a stres

Ponúka odpor

Zvyšuje kardiovaskulárnu kondíciu, pretože srdce musí pumpovať viac krvi, keď je telo ponorené

Zmierňuje napätie a bolesť kĺbov a svalov

Znižuje pravdepodobnosť zranenia počas terapeutických sedení

Umožňuje širší rozsah pohybu

Tradičná fyzikálna terapia ponúka mnoho výhod, keď sa používa u pacientov s detskou mozgovou obrnou. Vodná terapia však ponúka ďalšie výhody vrátane revitalizácie, okysličenia a hydratácie pohybového aparátu v tele. Uvoľnením gravitačného ťahu majú pacienti väčší rozsah pohybu, čím sa uľahčujú vyváženie a strečing.

Viskozita vody tiež ponúka rezistenciu, ktorá sa často používa v programoch vodnej terapie. Jednoduchá chôdza vo vode má 10-krát väčší odpor ako chôdza po súši. Aj keď si pacienti užívajú ukľudňujúce, upokojujúce vodné prostredie, stále majú výhody intenzívneho a hlbokého cvičenia.

Pri aplikácii vyškoleným profesionálnym terapeutom ponúka vodná terapia tieto fyzické výhody:

Vylepšená flexibilita

Lepší metabolizmus

Zlepšený svalový tonus

Lepšia kardiovaskulárna kondícia

Zvýšená stabilita

Menej porúch spánku

Zvýšená výdrž

Lepšia sila jadra

Menej problémov so svalovou spasticitou

Znížené napätie kĺbov

Rozšírený rozsah pohybu

Vylepšená cirkulácia

Menej problémov s nepohodlím a bolesťou

Vodná terapia ponúka spolu s fyzickými výhodami aj mnoho psychologických výhod. Keď sa pacienti zapájajú do cvičení vo vode, často získavajú pocit úspechu, ktorý zlepšuje sebaúctu a celkovú dispozíciu. Medzi ďalšie psychologické výhody vodnej terapie patrí:

Vyššia úroveň sebavedomia

Zvýšené socializačné zručnosti

Zlepšená kvalita života

Podporuje zmiernenie stresu a relaxáciu

Lepší pocit nezávislosti

Zlepšenie zmyslovej integrácie

Proces vodnej terapie

Pred vodnou terapiou sa bude diskutovať o celkovom zdraví pacienta, jeho schopnostiach a výzvach, aby sa navrhol terapeutický program, ktorý najlepšie vyhovuje jeho potrebám. Akonáhle sa začne relácia, začne sa zahrievacou periódou pred ponorením do bazéna. Toto zahrievanie bude zahŕňať rôzne úseky prispôsobené potrebám pacienta.

Po zahrievaní povedie terapeut pacienta v sérii cvičení. Tieto cvičenia sa môžu vykonávať pomocou flotačných zariadení, ako sú záchranné vesty, plávajúce činky, bezpečnostné pásy, karosárske dosky alebo slíže. Rutinné cvičenie na mieru bude navrhnuté tak, aby pomohlo rozšíriť a maximalizovať schopnosti pacienta. Terapeuti však začínajú s pacientami pomaly a postupne zvyšujú frekvenciu a dĺžku terapeutických cvičení, pretože časom sa zvyšuje koordinácia, výdrž a pružnosť jednotlivca.

V mnohých prípadoch sa v aquaterapii používa proprioceptívna neuromuskulárna facilitácia, ktorá kladie dôraz na kondicionovanie, kardio a rytmické pohyby, ktoré pomáhajú pacientom s detskou mozgovou obrnou zvýšiť kontrolu a pohyb ich končatín. Tieto typy cvičení môžu zahŕňať:

Chôdza alebo beh v plytkej vode

Chôdza alebo beh v hlbokej vode

plávanie

Vodné kopanie

Vodná joga

Tai chi na vodnej báze

S pomocou vztlaku vody sa môžu pacienti s detskou mozgovou obrnou dostať do pozícií, ktoré by inak nemohli dosiahnuť v iných typoch terapeutického prostredia. Terapeuti budú tiež pracovať s pacientmi pri prechode pohybov, ktoré sa naučia vo vode, na zem, čo len ďalej zlepší ich fyzické schopnosti.

Vo väčšine prípadov trvá vodná terapia 30 až 45 minút v závislosti od jedinečných potrieb pacienta. Pacienti budú zvyčajne potrebovať plavecké topánky, uteráky a plavky.

Aqua terapia ponúka bezpečnú a prospešnú formu terapie pre pacientov s detskou mozgovou obrnou. Je to liečebná metóda, ktorá má čo ponúknuť, a ponúka tak fyzické, ako aj psychologické výhody. Pod vedením profesionálneho terapeuta sa pacienti často tešia zlepšenému fyzickému a duševnému zdraviu a zlepšujú svoju celkovú kvalitu života.

ZDROJE POUŽITÉ V TOMTO ČLÁNKU:

UNLV

Klinické štúdie

NCBI

Hope Tree Care

Americká akadémia detskej mozgovej obrny a vývojového lekárstva